Szyby samochodowe – szyby używane

Kamień spod kół tira, czyjaś nieuwaga, czy wręcz czyjaś złośliwość stawiają nas często przed koniecznością poniesienia nagłych kosztów związanych z wymianą szyby samochodowej. Nieprzewidziany wydatek często skłania nas do poszukiwań mniej dotkliwych finansowo rozwiązań.

Opcją oszczędnosciową jest montaż szyby używanej.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, przy tej opcji?

W poszukiwaniu używanej szyby samochodowej powinniśmy się kierować do trzech podstawowych źródeł:

  1. Szrot – złomowisko koszty dojazdu stanowić mogą tak duże obciążenie przedsięwzięcia co uczyni je wręcz nieuzasadnionym ekonomicznie
  2. Allegro – zaletą jest relatywnie duża oferta , natychmiastowa mozliwość kontaktu ze sprzedającym. Wadą jest jest fakt ,że kupujemy ,, kota w worku”. Często nieumiejętność zapakowania naraża szybę na uszkodzenia.
  3. Firma – odszukać konkretną szybę w firmie jest bardzo trudno gdyż stany magazynowe w takich firmach powinny wynosić kilka tysięcy sztuk a to ze względu na małą rotację jest nieuzasadnione ekonomicznie.

 

 

Musimy być świadomi kilku faktów związanych ze stanem używanej szyby samochodowej.

Nie wiemy czy szyba jest mocno zużyta, nie wiadomo jakim naprężeniom była poddana, możliwe, że ukryte są jakieś odpryski rysy – potencjalnie mogą się przeistoczyć w poważne uszkodzenie liniowe. To w przypadku zdemontowanej już szyby samochodowej.

 

Jeżeli mamy do czynienia z szybą ze szrotu, która wymaga demontażu, sytuacja jest utrudniona. Demontaż wymaga umiejętności i narzędzi -  jest to znacznie bardziej skomplikowane. Żaden autoszrotowicz nie weźmie na siebie odpowiedzialności za powodzenie demontażu takiej szyby.  Jeżeli sami nie potrafimy dokonać demontażu szyby, będziemy musieli zwrócić się do profesjonalistów lub półprofesjonalistów-dyletantów, którzy także nie będą skorzy brać odpowiedzialności za powodzenie demontażu szyby.

 

Istnieje także kwestia probleum samodzielnego transportu szyby. Profesjonalny karton do transportu szyb to koszt około 60 zł. Dlatego też szyby zazwyczaj pakowane są w to, co znajduje się akurat pod ręką (minimalizacja kosztów). Żaden liczący się i doświadczony warsztat montujący szyby nie weźmie odpowiedzialności, ani nie udzieli żadnej gwarancji na montaż. Czasami nowe szyby renomowanych marek posiadają tzw. defekt wymiarowy – są błędnie wyprofilowane. Ale są one na gwarancji i każda wada może być reklamowana. W przypadku używanych szyb możemy tylko pogodzić się ze stratą kikuset złotych (koszt szyby z montażem).

 

Koszt szyby używanej wraz kosztem przesyłki lub kosztem paliwa (wyprawa na szrot) i ryzyko przedsięwzięcia jest niedużo niższy niż montaż nowej szyby na gwarancji. Warto zacząć od wyceny nowej szyby i montażu w solidnym warsztacie – a dopiero potem skonfrontować z ceną szyby używanej – w większości przypadków będziecie zaskoczeni.

 

Używane szyby samochodowe są w centrum zainteresowania tych, którzy pilnie poszukują konkretnej szyby z konkretnym nadrukiem (zaświadczającej o oryginalności i dacie produkcji). Jednorodność nadruków w rocznikach szyb pozwala utrzymać wrażenie, iż oferowany samochód jest bezwypadkowy co z kolei ma wpływ na jego cenę rynkową.

 

 

 

0 komentarze

Napisz komentarz

Fields with * are requierd